تبلیغات
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد - شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد:

آیین نامه شورای فرهنگ عمومی شهرستان

مصوب جلسه 510   مورخ 20/5/1388

شورای فرهنگ عمومی کشور

 

به منظور ارتقای فرهنگ عمومی و اطلاع از چگونگی آن و نظارت، هماهنگی و پی گیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی، شورای فرهنگ عمومی شهرستان زیر نظر شورای فرهنگ عمومی استان تشکیل گردید.

 

وظایف شورای فرهنگ عمومی شهرستان:

-        بررسی معضلات و ویژگی های فرهنگی که در جامعه شهری و روستایی آن محل جود دارد و ارایه راهکارهای مناسب برای رفع این معضلات و انعکاس آن به شورای فرهنگ عمومی استان.

-        تلاش برای حذف سنت های غلط و تشویق مردم به حفظ و تقویت ارزش های دینی، انقلاب اسلامی و فرهنگی شهرستان.

-        ارایه گزارش سالانه از وضع فرهنگ عمومی شهرستان و ایجاد زمینه همکاری با سایر شهرستان ها برای فعالیت در جهت ارتقای فرهنگ عمومی استان.

-        برنامه ریزی در جهت هماهنگی و همسو کردن دستگاه ها، نهادها، مراکز و مؤسسات دولتی و غیر دولتی در شهرستان برای فعالیت در زمینه مسایل فرهنگی.

-        برنامه ریزی در جهت اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده در شورای فرهنگ عمومی شهرستان، از طریق الزام مدیران دستگاه ها و نهادها.

-        اتخاذ تصمیم در خصوص شیوه های نظارتی، تشویقی و ترویجی در شهرستان به منظور الگوسازی، اعتلا و شکوفایی فرهنگ عمومی در ابعاد مختلف.

-        بررسی زمینه ها و یا آثار فرهنگی مترتب بر سیاست ها و اجرای طرح و برنامه های اقتصادی، اجتماعی در شهرستان به منظور اطمینان از همسویی و عدم مغایرت آن ها با اصول سیاست فرهنگی و سیاست ها و ارزش های فرهنگی کشور و استان و ابلاغ نتیجه به دستگاه های اجرایی شهرستان.

-        طرح و بررسی سیاست های فرهنگی ابلاغی از مرکز استان و کشور، اظهار نظر نسبت به موضوعات مطرح شده و تهیه گزارش های مورد نیاز استان برای اصلاح فرهنگ عمومی در شهرستان ها و پی گیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در سطح شهرستان.

 

 

مصوبات اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی در تاریخ 1394/2/14:

1-     مقرر گردید یک نسخه از منشور فرهنگی و اخلاق حرفه ای خواهران و برادارن شاغل در واحدهای صنفی، مطب پزشکان، شرکت های خصوصی، دفاتر حقوقی، دفاتر ارتباطی، مؤسسات غیردولتی و ... در اختیار متقاضیان کسب و مباشران آنها قرار گیرد و یک نسخه در پرونده متقاضی بایگانی گردد.

2-     مقرر گردید اماکن نیروی انتظامی با افرادی که به تذکر بازرسان اصناف بی توجهی کنند، برخورد نمایند.

3-     مقرر گردید یک نسخه از منشور فرهنگی و اخلاقی حرفه ای برای ادارات مرتبط ارسال شود.

4-     مقرر گردید اتاق اصناف و فرماندهی انتظامی، سه ماه پس از ارسال منشور فرهنگی و اخلاق حرفه ای خواهران و برادران شاغل در واحدهای صنفی، مطب پزشکان، شرکت های خصوصی، دفاتر حقوقی، دفاتر ارتباطی، مؤسسات غیر دولتی و ... گزارش عملکرد خود را در این خصوص ارائه نمایند.

5-      مقرر گردید در جلسه آینده، سپاه ناحیه مقاومت بسیج، گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص برنامه های اجرا شده در خصوص آسیب های مخرب ماهواره در سطح شهرستان ارائه دهد.

6-      مقرر گردید به منظور آسیب شناسی اجرای برنامه های موسیقی صحنه ای، اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان با هماهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان از این پس در کنسرت های اجرایی شرکت نمایند.

7-     با توجه به نامگذاری برخی فروشگاه ها، مغازه ها و اماکن با اسامی نامأنوس و نامتعارف مقرر گردید خانم توکلی دستورالعمل نامگذاری را بررسی و در جلسه آینده مطرح نماید.

 

 

مصوبات دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد در تاریخ1394/5/12:

1-     مقرر گردید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد، پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی شهرستان را در خصوص غنی سازی محتوای برنامه ها، توجه به ایجاد شادی و نشاط، عنایت به فرهنگ و آداب و رسوم بومی شهرستان بدون واپسگرایی، عدم پرداختن به برنامه هایی با محتوای نازل، رعایت عدالت و ارائه اطلاعات صحیح، احترام به همه قومیت های موجود در استان و نگاه ویژه به مرکز استان، در برنامه های صدا و سیمای استان به صورت مکتوب اعلام نماید.

2-      مقرر گردید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد فعالیت های هنری هنرمندان شهرستان شهرکرد را به اطلاع مسئولان محترم ادارات این شهرستان رسانده و بانک اطلاعاتی هنرمندان را تکمیل نماید.

3-     مقرر گردید دستگاه های اجرایی در شهرستان شهرکرد، یک تا سه درصد بودجه فرهنگی خود را به خرید آثار هنری هنرمندان این شهرستان اختصاص داده و گزارش مستند آن را ارائه نمایند.

4-     مقرر گردید جهت معرفی آثار نویسندگان و هنرمندان این شهرستان، کتابخانه تخصصی و جایگاهی برای ارائه آثار هنری در فرمانداری و سایر ادارات تهیه گردد.

 

 

مصوبات سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد در تاریخ 1394/6/16:

1-     مقرر شد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد، مصوبه شورای فرهنگ عمومی مبنی بر تخصیص یک تا سه درصد بودجه فرهنگی ادارات و سازمان ها برای خرید آثار هنری را به کلیه دستگاه های شهرستان شهرکرد ارسال نماید.

2-     مقرر گردید کلیه اعضا، سازمان ها و ادارات، مطالبی که درباره فرهنگ و آداب و رسوم شهرستان شهرکرد دارند، به صورت مکتوب در اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد قرار دهند.

3-     مقرر گردید اداره فرش سازمان صنعت، معدن، تجارت، چنانچه اقدام به نگارش و چاپ کتاب جامع فرش استان نمود، برای تهیه مکتوبی مستند و قابل اعتماد در زمینه این هنر-صنعت از پیشکسوتان این حوزه مانند حاج ایرج حیدریان و حاج نجف کریمی و ... و اعضای هیئت علمی دانشکده هنر دانشگاه شهرکرد و صاحب نظران این حوزه استفاده نماید و تنها به مطالب ارئه شده از سوی دانشجویان اکتفا ننماید تا مطالبی دقیق و علمی ارائه شود و پیش از چاپ، اعضایی غیر متعصب، علمی و با تجربه را برای بازبینی و تأییدیه چاپ انتخاب نموده و کار را به ایشان محول نماید.

4-     پیشنهاد شد شورای محترم اسلامی شهر شهرکرد روزی را برای بزرگداشت فرهنگ، آداب و رسوم و تجلیل از مفاخران این شهر به عنوان "روز شهرکرد" معرفی کند.

5-     پیشنهاد شد برای جلوگیری از ازدحام وسایل نقلیه در خیابان ها، مدارس؛ فضاهای خالی خود را در اختیار شهروندان قرار دهند.

6-      مقرر شد اعضا برای موضوعات زیر تفکر و پژوهش نموده و نتایج مطالعات خود را ارائه نمایند:

الف- هم اندیشی درباره رفع معضل بیکاری با توجه به پتانسیل های شهرستان شهرکرد.

ب- شبکه های اجتماعی: فرصت ها و تهدیدها.

      ج- کتنرل دراویش و آسیب شناسی عرفان های نوظهور و گسترش آن از دیدگاه اجتماعی.

      د- آسیب شناسی عزاداری ماه محرم و شیوه اداره هیئت های مذهبی.

 

 

مصوبات چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد در تاریخ 5/8/1394:

1-     مقرر شد کتاب تصحیح شده تعزیه؛ تهیه و با مشارکت فرمانداری محترم و سازمان رفاهی، تفریحی شهرداری چاپ و در اختیار گروه های مختلف قرار گیرد.

2-     مقرر گردید پس از راه اندازی پورتال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرکرد، مصوبات شورای فرهنگ عمومی برای اطلاع عموم بر روی پورتال مذکور قرار گیرد.

3-     سازمان تبلیغات اسلامی مکلف است به منظور ارائه اطلاعات صحیح و در شأن ائمه معصومین (ع) از سوی  مداحان، دوره های بازآموزی برای هیئت های مذهبی برگزار نماید.

 

 

مصوبات پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد در تاریخ 1395/1/24:

1- مقرر شد سر کار خانم دکتر فردوسیان، مدرس جامعه شناسی و جناب آقای دکتر کریمی، معاونت محترم فرهنگی اجتماعی دانشگاه شهرکرد پرسشنامه ای بر اساس پیشنهادات مطرح شده در جلسه برای دریافت نظرات مردم در مورد انتخاب روز شهرکرد تهیه و  نظر سنجی را انجام دهند سپس نتیجه را به شورای فرهنگ عمومی ارائه نمایند.

روزهای پیشنهاد شده از سوی اعضا بدین شرح می باشد:

الف-15 مهر ماه به خاطر سفر تاریخی مقام مقام معظم رهبری "مد ظله العالی" به شهرکرد در سال 1371 و به کارگیری لفظ دهکرد از سوی ایشان در سال 94 و برگزاری اولین کنگره بزرگ سرداران و 2400 شهید استان؛

ب-20 اسفند؛ روز بمباران هوایی شهرکرد؛

ج- زاد روز آیت ا... دهکردی؛ استاد رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران و آیت ا... بروجردی که مصادف است با یکم ماه رجب سال 1372 قمری همزمان با تولد امام محمد باقر(ع)؛

د- 31 اردیبهشت روز جهانی تنوع فرهنگی از طرف یونسکو و مساعد بودن آب و هوا در این ماه و ایجاد زمینه مناسب برای برگزاری جشن ها و تأکید بر ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال زایی از طریق جذب گردشگر که موجب خروج شهر از بن بست می شود و استفاده از این موقعیت برای تغییر جلوه های شهر در جهت پیشرفت و توسعه از دیگر عوامل مطرح شده از سوی اعضا برای زمان انتخاب روز شهرکرد بوده است؛

ه- روزی که بیشترین تعداد شهید وارد شهرکرد شدند. روزی که شهرکرد به عنوان مرکز استان انتخاب شد و روزی که دهکرد به شهرکرد تبدیل شد در شهریور 1314 نیز بیان گردید که پیشنهادکنندگان تاریخ دقیق را اعلام ننمودند.

که برآیند کلی به شرح زیر می باشد:

 الف) انتخاب ماه اردیبهشت برای این روز10 نفر ؛

ب) انتخاب مهر ماه 4 نفر ؛

ج) انتخاب روز تولد آیت اله دهکردی 2 نفر؛

 د) بمباران هوایی شهرکرد 1 نفر؛

 ه) آراء ممتنع و سایر موارد 5 نفر.

2- با پیشنهاد شورای اسلامی شهر هفشجان برای انتخاب روز هفشجان موافقت و این روز  (15 اردیبهشت ) به عنوان روز هفشجان، حسب پیشنهاد شورای اسلامی شهر هفشجان به نامه شماره 004 مورخ 6/11/94 و نامه مطروحه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 1278/95/40 مورخ 23/1/95 مصوب گردید.

 

 

مصوبات ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد در تاریخ 1395/2/21:

1-     تعیین روز شهرکرد

به دنبال پیگیری های دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد و پیشنهاد ارائه شده از سوی شورای اسلامی شهر شهرکرد و مذاکرات و رایزنی های چند ماهه اخیر، اعضای محترم شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد، موضوعات و رویداد های گوناگونی را به عنوان وجه تسمیه روز شهرکرد معرفی نموده و پیرامون هر یک از آنها بحث و تبادل نظر به عمل آوردند.

نهایتا" با استفاده از روشهای کمی و کیفی از جمله مصاحبه با مردم و توزیع پرسشنامه و جمع بندی داده ها، دو تاریخ به عنوان زمان های پیشنهادی، عنوان دستور جلسه شورا را مشخص و مقرر شد با استفاده از رأی گیری کتبی، اعضاء یکی از آن ها را انتخاب نمایند و نتیجه حاصله را همگی بپذیرند. این دو تاریخ عبارتند از:

 الف) 15 مهرماه

ب) 31 اردیبهشت ماه

نتیجه به صورت :3 نفر موافق با تاریخ 15 مهر و 17 نفر موافق با 31 اردیبهشت ارائه و روز 31 اردیبهشت با حدأکثر مطلق آرا به عنوان روز شهرکرد  مصوب گردید.

دلایل کارشناسی انتخاب روز 31 اردیبهشت به شرح زیر اعلام می گردد:

1- گفته شده زمان هجرت امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون (س) در بهار سنه سوم هجری بوده که ماه اردیبهشت به عنوان میانگین فصل بهار در این مورد انتخاب گردید.

2- در این زمان مردم شهرکرد به لحاظ ارادت به ائمه معصومین (ع) و اهل بیت ایشان برای زیارت به امامزاده سید بهاءالدین محمد عزیمت می کنند و در گذشته، این کار با چاوشی خوانی همراه بوده است.

3- بهار بویژه ماه اردیبهشت، فصل رویش گل های معطر گل محمدی و یاس است که عطر و بوی آن ها یاد آور شمیم روح افزای نبوت (ص) و ریحانه آفرینش حضرت زهرا (س) و خاندان اهل بیت (ع) می باشد.

4- اردیبهشت ماه، بواسطه برخورداری از آب و هوای بسیار دلنشین، زمینه جذب گردشگر را در استان و از جمله مرکز آن، شهرکرد فراهم نموده و در توسعه اقتصادی بسیار مؤثر است. همچنین این زمان که شهرکرد زیباترین چهره خود را دارد، زمینه ی مناسبی برای  برگزاری جشن ها فراهم می کند که موجب ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال زایی از طریق جذب گردشگر می شود و باعث خروج شهر از بن بست می شودکه استفاده از این موقعیت برای تغییر جلوه های شهر در جهت پیشرفت و توسعه مناسب می باشد.

5- اردیبهشت ماه فصل تازه ای از کار و تلاش و فعالیت را برای مردم شهرکرد ایجاد می نماید و نمادی از رستاخیز می باشد.

6- ماه اردیبهشت، ماه کوچ گروه های گله داری و عشایری به استان و از جمله شهرکرد شناخته می شود.

7- مناسبت های فرهنگی مختلفی در اردیبهشت ماه وجود دارد که از آن جمله می توان به اول اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی، سوم اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ بهایی، پنجم این ماه روز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس، یازدهم روز جهانی کارگر، دوازدهم روز بزرگداشت شیخ کلینی، بیست و پنجم روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، بیست و هشتم روز بزرگداشت حکیم عمر خیام، سی ام روز ملی جمعیت و سی و یکم روز جهانی تنوع فرهنگی اشاره کرد.

8- با توجه به اینکه شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری محل سکونت و کارگروه های مختلف قومی و نژادی از جمله فارس، لر و ترک می باشد و مردم شهرکرد به لحاظ وسعت نظر و آرامش درونی، مهمان نوازی را به اثبات رسانده اند و سالهاست پذیرای قومیت های مختلف هستند و ضمن پایبندی به فرهنگ ملی و مذهبی رسمی کشور، دارای خرده فرهنگ های خود نیز هستند، به نظر می رسد روز 20 مه مصادف با 31 اردیبهشت ماه که از سوی یونسکو به نام روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه نامگذاری شده، فرصت مناسبی را برای تعامل تمام ساکنان این شهر فراهم می سازد. به گونه ای که طبق آخرین اطلاعات، چینش جمعیتی این شهر به نسبت 52 درصد شهرکردی و 48 درصد از سایر قومیت ها بوده است.

9-برخی از شهرهای استان از جمله فرخ شهر و هفشجان، ماه اردیبهشت را برای برگزاری یادواره روز شهر خود در نظر گرفته اند و در سطح ملی نیز شهرهایی مانند شیراز و اصفهان، اردیبهشت ماه را بواسطه اعتدال هوا، زیبایی طبیعت و مناسبت های فرهنگی فوق الذکر انتخاب نموده اند.

2-    پیشنهاد ثبت ملی آوای نوروزی شادروان اکبر مهدی پور دهکردی

گسترش مفهوم میراث ناملموس فرهنگی از جمله عواملی است که پس از دهه ها صنعتی گرایی ابزاری و ماشینی، سیاست پژوهان و سیاستگذاران فرهنگی غرب را متذکر حفظ اصالت های فرهنگی سنتی کرده است. از این رو حفظ، پاسداری و ثبت و ضبط آن ها ضروری می نماید.

لذا از آنجایی که استان چهارمحال و بختیاری و در رأس آن ها شهرستان شهرکرد سابقه دیرینه ای در فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی دارد اهمیت این امر را بیشتر متذکر می گردد.

یکی از این موارد، آوای نوروزی استاد علی اکبر مهدی پور دهکردی است که سال های سال مژده دهنده ی فرا رسیدن بهار به ایرانیان داخل و خارج کشور و کلیه فارسی زبانان جهان بوده است.

لذا بدینوسیله ضروری می نماید سازمان میراث فرهنگی وصنایع دستی و گردشگری مقدمات ثبت این اثر فرهنگی را فراهم نموده و گزارشات مرتبط را به دبیر خانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شهرکرد اعلام نمایند.